NZOZ OPTIMED
mapa

Czym jest OCT?

Koherentna Tomografia Optyczna (OCT) jest to specjalistyczne badanie wykorzystujące promień świetlny i jego zaawansowaną analizę do obrazowania i pomiarów tkanek oka. Tomograf pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnych przekrojów oka, które umożliwiają ocenę tkanek oka tak jakby były oglądane pod mikroskopem.

więcej
Informacje dla pacjentów

INFORMACJE DLA LEKARZY

„OCT wyznacza początek ery strukturalnego obrazowania tkanek oka”

 

J.S. Schuman MD, C.A.Puliafito MD, J.G.Fujimoto MD

„Optical Coherence Tomography of Ocular Diseases”, (Preface), Slack Inc., Second Edition

Szanowni Państwo,

 

 

Z satysfakcją oferujemy Państwu wykonanie badania OCT (Optical Coherent Tomography) przy użyciu aparatu firmy OPTOVUE (USA). Tomograf RTVue-100 został oparty o najnowszą technologię wykorzystującą transformację Fouriera (S/FD OCT). Pozwala to na uzyskiwanie niespotykanejdotąd jakości obrazowania i przetwarzania informacji.

 

Optyczna Koherentna Tomografia (OCT) jest najnowocześniejszą, nieinwazyjną i bezkontaktową techniką obrazowania tkanek oka, w której wykorzystuje się analizę odbicia i rozproszenia światła w badanych tkankach. Pozwala to na badanie pacjentów z obciążonym wywiadem

dotyczącym reakcji alergicznych, niewydolnością układu krążenia, z dysfunkcją nerek oraz kobiet ciężarnych.

 

Badanie OCT może być wielokrotnie powtarzane.

 

Tomograf RTVue-100 jest w pełni skomputeryzowanym urządzeniem pozwalającym na obrazowanie siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego oraz przedniego odcinka oka. Otrzymane obrazy charakteryzują się bardzo wysoką rozdzielczością a ich wygląd i jakość można porównać do obrazów uzyskiwanych w mikroskopie podczas histologicznego badania preparatów tkankowych.

 

Uwidocznienie i pomiar grubości poszczególnych warstw siatkówki pozwala na ocenę lokalizacji, kształtu i rozległości zmian chorobowych oraz na ich precyzyjny pomiar. Zaawansowana analiza obrazów tarczy i plamki oraz ich okolic pozwala na uzyskanie informacji porównywalnej do wyników badania GDx i HRT. Ponadto, unikatowa funkcja RTVue-100 pozwala na ocenę i pomiar warstwy komórek zwojowych (GCC). Jest to bardzo ważne dla wczesnej diagnostyki i monitorowania jaskry.

 

Obrazowanie przedniego odcinka pozwala między innymi na uzyskanie mapy grubości rogówki lub ocenę kąta przesączania.

 

OCT może być niezwykle cennym badaniem u pacjentów, u których stwierdzono na przykład jaskrę, retinopatię cukrzycową czy AMD.

 

OCT jest zalecanym badaniem kontrolnym w czasie stosowania injekcji doszklistkowych leków takich jak Lucentis lub preparatów Triamcinolonu.

 

W wielu wypadkach OCT stanowi bardzo cenne uzupełnienie angiografii fluoresceinowej.

 

RTVue-100 pozwala na analizowanie obrazów i pomiarów w odniesieniu do wieku i przeciętnej częstości występowania określonych zmian w populacji. Pod względem jakości i wielkości normatywnej bazy danych RTVue-100 bardzo korzystnie odróżnia się od innych aparatów OCT dostępnych na rynku.

  

oct

PORADNIA OKULISTYCZNA,

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej OPTIMED

04-330 Warszawa, ul. Kordeckiego 49,

Tel: 22 612 49 14

22 424 31 94

 

www.optimed.waw.pl

 

Rezerwacja terminów badania OCT:

Tel: 22 812 62 73

oct NZOZ OPTIMED
Przykładowe obrazy Informacje dla pacjentów Informacje dla lekarzy Informacje dla pacjentów