NZOZ OPTIMED
mapa

Czym jest OCT?

Koherentna Tomografia Optyczna (OCT) jest to specjalistyczne badanie wykorzystujące promień świetlny i jego zaawansowaną analizę do obrazowania i pomiarów tkanek oka. Tomograf pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnych przekrojów oka, które umożliwiają ocenę tkanek oka tak jakby były oglądane pod mikroskopem.

więcej
Informacje dla pacjentów

INFORMACJE DLA PACJENTÓW

OCT (Optyczna Koherentna Tomografia) to bardzo nowoczesna, nieinwazyjna i bezkontaktowa technika obrazowania przekrojów tkanek oka takich jak na przykład: siatkówka, tarcza nerwu wzrokowego czy rogówka. Badanie to jest wykorzystywane we wczesnej diagnostyce schorzeń takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki (AMD), zmiany cukrzycowe w siatkówce oka, otwór w plamce, obrzęk plamki czy nowotwory oka. Schorzenia te mogą nieuchronnie prowadzić do utraty wzroku, stąd tak ważna jest ich wczesna i precyzyjna diagnostyka.

 

Z przyjemnością informujemy, że jako jeden z nielicznych ośrodków okulistycznych wykonujemy badania OCT za pomocą Optycznego Koherentnego Tomografu RTVue-100 amerykańskiej firmy

OPTOVUE. Oddajemy do Państwa dyspozycji jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na rynku. Doskonałej jakości obrazy oraz oprogramowanie zawierające wszystkie funkcje niezbędne do ich komputerowej analizy powodują, że RTVue-100 jest liderem aparatury OCT. Potwierdzają to entuzjastyczne opinie użytkowników, otrzymywane nagrody i stale rosnąca pozycja RTVue-100 na światowych rynkach .

 

Badanie OCT jest nieinwazyjne, bezkontaktowe, nie wymaga przygotowania i może być powtarzane wielokrotnie. Kilkukrotne wykonanie OCT pozwala na śledzenie przebiegu choroby na przestrzeni czasu oraz ocenę skuteczności leczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku takich chorób jak jaskra, AMD lub retinopatia cukrzycowa.

  

Serdecznie zapraszamy,

Dyrekcja i pracownicy NZOZ OPTIMED

NA CZYM POLEGA BADANIE OCT?

OCT jest to specjalistyczne badanie polegające na wykorzystaniu promienia świetlnego i zaawansowanej techniki jego analizy do obrazowania i pomiaru tkanek oka. Tomograf pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnych przekrojów oka. Obrazy te umożliwiają odpowiednio wyszkolonemu okuliście ocenę tkanek oka tak jakby oglądał je pod mikroskopem. W ten sposób można szczegółowo oceniać strukturę siatkówki, grubość jej włókien nerwowych, stan nerwu wzrokowego oraz oceniać przedni odcinek gałki ocznej (między innymi rogówkę lub przednią komorę oka). Wynik badania pozwala przykładowo na lepszą ocenę siatkówki w przebiegu cukrzycy lub ocenę stopnia zaawansowania jaskry.

PRZECIWWSKAZANIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Badanie jest nieinwazyjne i bezkontaktowe. Nie ma zasadniczych przeciwwskazań do jego wykonania. Nie ma potrzeby kwalifikacji przez lekarza rodzinnego.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

Nie ma potrzeby aby zgłaszać się na badanie “na czczo”. Nie są potrzebne żadne inne przygotowania do badania. Prosimy o powstrzymanie się od makijażu okolic oczu.

PRZEBIEG BADANIA

Badanie prowadzone jest z użyciem sprzętu podobnego do dużego aparatu fotograficznego. W celu uwidocznienia odpowiedniego obszaru na dnie oka lekarz prowadzący badanie poleca pacjentowi kierowanie wzroku w różnych kierunkach.

Okresowo pacjent może być poproszony o powstrzymanie się od mrugania.

WAŻNE UWAGI ORAZ INFORMACJE I ZALECENIA DLA PACJENTÓW

Badanie jest bezbolesne.

Badanie może spowodować uczucie zmęczenia i dezorientacji zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku.

Promień świetlny, którym aparat wykonuje pomiary i zdjęcia jest całkowicie bezpieczny dla oka.

Badanie może być wielokrotnie powtarzane.

 

Mamy nadzieję, że zaplanowane u Państwa badanie OCT przebiegnie sprawnie a jego wyniki

pozwolą na postawienie diagnozy i skuteczne leczenie.

 

 

Z poważaniem,

Dyrekcja i pracownicy NZOZ OPTIMED

oct

PORADNIA OKULISTYCZNA,

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej OPTIMED

04-330 Warszawa, ul. Kordeckiego 49,

Tel: 22 612 49 14

22 424 31 94

 

www.optimed.waw.pl

 

Rezerwacja terminów badania OCT:

Tel: 22 812 62 73

oct NZOZ OPTIMED
Przykładowe obrazy Informacje dla pacjentów Informacje dla lekarzy Informacje dla pacjentów